After a hot summer, a beautiful Indian summer is here and we are going to the markets again. First, to the Prague Náplavka, where we will be, as usual, the first Saturday of the month, ie. 05.09. from 8 am to 2 pm. And then you will find us 19.-20. September at the Prague Exhibition Grounds in Prague 7-Holešovice at the traditional Pottery Market, an event that we regularly participate in every September in the town of Beroun, but this year the organizers moved it to Prague exceptionally and in a reduced form. You will find us among a hundred ceramicists just in the middle of the area in front of the Industrial Palace, both days from 10 am to 7 pm.

We hope you will stop by and we are looking forward to seeing you!
Po horkém létě přichází krásné babí léto a my se opět vydáváme na trhy. Nejprve na pražskou Náplavku, kde budeme jako vždycky první sobotu v měsíci, tedy 5.9. od 8 do 14 hodin. A poté nás najdete 19.-20. září na pražském Výstavišti na Hrnčířských trzích, akci, které se pravidelně účastníme každé září v Berouně, ale letos ji organizátoři výjimečně a v redukované podobě přesunuli do Prahy. Najdete nás mezi stovkou keramiků přímo uprostřed výstavní plochy před Průmyslovým palácem, oba dny od 10 do 19 hodin.

Doufáme, že se zastavíte a těšíme se nashledanou!
After our first appearance at the Dyzajn Market, you will find us again at the market on Prague's Náplavka. During the summer we will always be there on the first Saturday of the month, ie. on July 4th and then on August 1, always from 8 am to 2 pm.

Hope to see you soon!
logo Cyril Hančl Pottery
CYRIL HANČL POTTERY & SCULPTURES | KERAMIKA A SOCHY

Olšovická 106/15, Praha-Písnice

+420 603 498 567

info@cyrilhancl.com

SOCHY

OBRAZY

© 2020 lu_hancl